News: Turniej Kadeta rocz.1996/97 Basket Wroc³aw 96 Cup Wroc³aw 2-4.XII.2011 - SKM - Sl±ska koszykówka m³odzie¿owa

Turnieje Podsumowanie
 W dniach 2-4 grudnia 2011 roku w Hali „KOSYNIERKA” przy ul. Mieszczañskiej  we Wroc³awiu odby³a siê druga edycja Turnieju „BASKET WROC£AW 96 CUP” organizowanego przez Stowarzyszenie Basket Wroc³aw 96 dzia³aj±cego przy klubie WKS ¦l±sk Wroc³aw.
Historia hali „KOSYNIERKA”, która pamiêta miêdzy innymi pojedynki
o Mistrzostwo Polski Ekstraklasy pomiêdzy WKS ¦l±sk Wroc³aw i Anwil W³oc³awek, czy te¿ derby WKS ¦l±sk Wroc³aw i Turów Zgorzelec o¿y³a dawnymi wspomnieniami i emocjami w trakcie meczów m³odzie¿y rocznika ‘96 tych klubów.
Turniej rozpocz±³ siê w pi±tek czterema meczami rozegranymi przed oficjalnym otwarciem, które zaplanowano na 17.30:

O godzinie 17.30 oficjalnego Otwarcia Turnieju dokona³ Maciej Zieliñski ikona koszykówki w towarzystwie trenera Kadry Polskiej U-16 Arkadiusza Mi³oszwskiego, który to niezapowiedziany zjawi³ siê przed pierwszym spotkaniem w biurze organizacyjnym turnieju po 5 godzinnej podró¿y z Warszawy.

Przy okazji ceremonii oficjalnego otwarcia Turnieju Stowarzyszenie Basket Wroc³aw 96 wrêczy³o Panu Markowi Æmikiewiczowi (sêdzia miêdzynarodowuj i euroligowy) honorowe cz³onkowstwo Stowarzyszenia za kszta³towanie w ¶wiadomo¶ci m³odzie¿y koszykarskiej zasad sportowej rywalizacji. Dru¿yna WKS ¦l±sk Wroc³aw wykorzysta³a okazjê i przekaza³a na rêce Pani dyrektor Gimnazjum nr 18 Annie Krupowicz pami±tkow± tablicê z koszulk± klubow± WKS ¦l±sk Wroc³aw oznaczon± nr 18 wraz ze zdjêciami wszystkich zawodników, którzy uczêszczaj± do jej szko³y i przez trzy lata dziel± naukê z trudem uprawiania koszykówki. Warto zaznaczyæ, ¿e z 20-sto osobowej dru¿yny rocznika w Gimnazjum uczy siê w jednej klasie a¿ 17-stu zawodników, co jest du¿ym wyzwaniem dla szko³y, która potrafi³a pogodziæ rozwijanie sportowej pasji uczniów z nauk±.

W pierwszym dniu po oficjalnym otwarciu turnieju odby³y siê jeszcze dwa mecze:
W tym chyba najbardziej emocjonuj±cy mecz turnieju pomiêdzy zespo³ami WKS ¦l±sk Wroc³aw „1” i WKK Wroc³aw. Spotkanie w zgodnej opinii kibiców, obserwatorów
i zaproszonych go¶ci: Marka Æmikiewicza, Arkadiusza Mi³oszewskiego, Macieja Zieliñskiego oraz sêdziów sta³o na wyj±tkowo wysokim poziomie, bior±c pod uwagê kategoriê wiekow±. Mecz sêdziowany by³ przez sêdziów klasy miêdzynarodowej, Panów Mateusza Tworzyd³o i £ukasza Iwanowskigo. Najlepszym wyznacznikiem poziomu spotkania mo¿e byæ fakt zakoñczenia trzeciej kwarty wynikiem 57:56 dla WKK Wroc³aw i konieczno¶ci± przeprowadzenia dogrywki po normalnym czasie gry przy wyniku 65:65. Ostatecznie zwyciêstwo WKS ¦l±ska Wroc³aw nad zespo³em WKK Wroc³aw 76 : 70 da³o temu pierwszemu najwiêksz± szansê na zwyciêstwo w ca³ym turnieju. ¦wietny mecz w zespole WKS ¦l±sk rozegrali Marcin Skorek rzucaj±c 20 punktów (8 zbiórek), Marcel Kliniewski 11 punktów (15 zbiórek). ¦l±sk zdominowa³ tablicê w ataku i obronie maj±c w sumie 57 zbiórek przy 42 zbiórkach WKK i 4 bloki przy 1 bloku WKK.
W drugim dniu turnieju, najwa¿niejszym meczem dnia po pora¿ce w pierwszym dniu WKK Wroc³aw z WKS ¦l±sk Wroc³aw okaza³ siê pierwszy mecz pomiêdzy zespo³ami TKM Anwil W³oc³awek i WKK Wroc³aw. My¶l±c o zachowaniu szans na zwyciêstwo zespó³ WKK Wroc³aw musia³ ten mecz wygraæ. Spotkanie by³ zaciête do koñca trzeciej kwarty . która zakoñczy³a siê wynikiem 41:48. Dopiero w czwartej kwarcie zespó³ WKK Wroc³aw wypracowa³ sobie zdecydowan± przewagê i wygra³ ostatecznie 46:68.
gorzelec 84 : 56

Po zakoñczeniu drugiego dnia rozgrywek okaza³o siê, ¿e przed szans± wygrania turnieju stanê³y trzy zespo³y: WKK Wroc³aw, TKM Anwil W³oc³awek i WKS ¦l±sk Wroc³aw. Wszystko mia³o siê rozstrzygn±æ w ostatnim dniu, w meczu zamkniêcia pomiêdzy zespo³ami WKS ¦l±sk Wroc³aw i TKM Anwil W³oc³awek.
Uk³ad tabeli zmusi³ organizatorów do stworzenia ma³ej tabeli pomiêdzy tymi zespo³ami z której jasno wynika³o, ¿e w przypadku zwyciêstwa Anwilu nad WKS ¦l±sk ró¿nic± wiêksz± ni¿ 16 pkt., to zespó³ Anwilu zajmie pierwsze miejsce, WKK drugie, a WKS trzecie. W przypadku zwyciêstwa Anwilu mniejsz± ró¿nic± ni¿ 16 punktów Anwil zajmie trzecie miejsce, WKS drugie a WKK pierwsze. Czy kto¶ móg³ sobie zaplanowaæ lepszy scenariusz? Chyba nie. Mecz swoim przebiegiem i atmosfer± nawi±za³ wiêc do historii  najwiêkszych staræ koszykarskich w hali „KOSYNIERKA” pomiêdzy tymi zespo³ami w ekstraklasie, walki o wszystko.
Anwil wyszed³ do meczu niesamowicie skoncentrowany i zmobilizowany otwieraj±c± siê przed nim szans± na zwyciêstwo w Turnieju. Ju¿ po pierwszych minutach da³o siê zauwa¿yæ decyzjê sztabu trenerskiego Anwilu o grze strefowej i odcinaniu od pi³ek najskuteczniejszych w poprzednich meczach graczy ¦l±ska. Zespó³ Anwilu zapomnia³ jednak o Marcelu Kliniewskim, który rzuci³ w ci±gu 16 minut 12 punktów i zebra³ 8 pi³ek w ataku i obronie. Po trzech kwartach wynik na tablicy wynosi³ 57:56 dla ¦l±ska, co zapowiada³o niesamowit± walkê do ostatniej minuty. Na minutê i 30 sekund przed koñcem spotkania Anwil prowadzi³ jednym punktem, ale wtedy ¦l±sk z³ama³ opór rywali i wyszed³ na prowadzenie 3 punktami w ci±gu 30 sekund. Ostatecznie mecz zakoñczy³ siê zwyciêstwem WKS ¦l±sk Wroc³aw 72:68.
Podsumowuj±c, mo¿na powiedzieæ, ze Turniej by³ nie tylko okazja w kilku spotkaniach do obejrzenia koszykówki m³odzie¿owej na najwy¿szym poziomie. Niech  wyrazem tego bêd± s³owa trenera kadry Polskiej Arkadiusza Mi³oszewskiego „…warto by³o przyjechaæ z Warszawy ponad 300 km do Wroc³awia choæby na mecz otwarcia …”, ale tak¿e wielkim sukcesem promocji koszykówki w¶ród m³odzie¿y i nowej przyjêtej strategii tworzenia klimatu wokó³ samej koszykówki w klubie WKS ¦l±sk Wroc³aw wraz takimi grupami jak Stowarzyszenie Basket Wroc³aw 96.
Oprócz zwyciêstwa zespo³u gospodarzy WKS ¦l±sk Wroc³aw „1”, okaza³o siê, ¿e zespó³ techniczny WKS ¦l±sk Wroc³aw „2” ma kilku zawodników, którzy ju¿ teraz z powodzeniem mog± na sta³e wej¶æ do ¶cis³ej 15-stki pierwszego zespo³u i daæ wiele w perspektywie zbli¿aj±cych siê pó³fina³ów i fina³ów Mistrzostw Polski U-16 w roku 2012.
Warto zaznaczyæ, ¿e w¶ród 10 najlepiej rzucaj±cych zawodników turnieju znalaz³o siê a¿ piêciu z zespo³ów WKS ¦l±sk Wroc³aw „1” i „2” z ¶redni± punktow± powy¿ej 10 pkt./mecz. Sam fakt wystawienia 20-stu zawodników z jednego rocznika w Turnieju, jest rzadko spotykanym przypadkiem w polskich klubach szkol±cych m³odzie¿, co mo¿e pokazywaæ kierunek w jakim powinny i¶æ kluby.

10. Micha³ Wo³kanowski – 50 – WKK WROC£AW

Wszyscy zdobyli punkty graj±c w piêciu meczach. Nale¿y zaznaczyæ, ¿e Jakub Nizio³ uzyska³ 44 punkty w 4 rozegranych meczach, wiec w 10-tce najlepiej rzucajacych znalaz³oby siê a¿ pieciu zawodników z WKS ¦LASK WROC£AW

Turniej Trójek prowadzony przez Jacka Krzyka³ê wygrywa Jakub Nizio³ – WKS ¦L¡SK WROC£AW 1, drugi jest Król Pawe³ – TKM ANWIL W£OC£AWEK.