2007

Dodaj

ME U-18 Wroc³aw 2011 RUNDA KWALIFIKACYJNA - Walka o æwieræfina³y
Polska - Niemcy 82:65  STATYSTYKI

Mecz bez historii. Zaraz, zaraz... czy aby na pewno bez historii ? Nie do koñca. Ostatnie spotkanie Polaków w drugiej rundzie, zapewniaj±ce awans do æwieræfina³u z pierwszego miejsca, mo¿na stre¶ciæ w dwóch s³owach. W³a¶ciwie mowa tu o imieniu i nazwisku. Panie i panowie: Kuba Koelner.

Kibice kochaj± takie historie. Szansê dostaje cz³owiek, który w piêciu poprzednich meczach na boisku by³ przez.... nieca³e trzy minuty. Gdy wchodzi³ do gry przy og³uszaj±cym wsparciu kibiców nikt nie by³ przygotowany na to, co ma siê wydarzyæ. Kuba Koelner zrobi³ show, sprawi³ ¿e ludzie odstawiali butelki Coca-Coli po to, by z³o¿yæ d³onie do oklasków. Kubê od ³awki odklei³ trener Szambelan, nas od siedzisk odkleja³ ju¿ Kuba. Zrobi³ to piêciokrotnie. 5/5 za trzy, 6/6 z gry, 17 pkt. Wroc³awianin szala³ we Wroc³awiu, a ja z niedowierzaniem krêci³em g³ow±. By ta historia sta³a siê filmowa brakuje u pana Koelnera aspektu spo³ecznego. Zawodnik WKK Wroc³aw nie wywodzi siê z nizin spo³ecznych, bo jest synem bodaj 71.(wg. Forbes) na li¶cie najbogatszych Polaków biznesmena. Jego ojciec, Przemys³aw, nie posiada³ siê z rado¶ci, rozpiera³a go duma, gdy ogl±da³ w akcji swojego pierworodnego. Dobrodziej i ¿ywiciel wracaj±cego na salony ¦l±ska Wroc³aw jeszcze raz siedzia³ na trybunie nie w garniturze, a w koszulce z nazwiskiem syna. Kochamy ten jego luz, te jego ¿ywio³owe reakcje na to, co dzieje siê na parkiecie.

Kuba tym wystêpem zamkn±³ usta wszystkim krytykom, którzy byli przekonani, ¿e m³ody Koelner w kadrze jest wy³±cznie za spraw± maj±tku ojca. Ten rozgrywaj±cy ma za sob± udany sezon w drugoligowym WKK Wroc³aw, gdzie w 25 meczach ligowych zdobywa³ ¶r. 9.3 pkt. Dlaczego coach Szambelan s³ysz±c nazwisko Jakub Koelner doznawa³ amnezji, pozostaje tajemnic±.

STATYSTYKI

Po wymêczonym zwyciêstwie z Turcj±, szanse Polaków na pokonanie mocnych Serbów - wed³ug ekspertów - siêga³y ledwie 40 procent. Bia³o-Czerwoni ponownie jednak zaskoczyli wszystkich, z ³atwo¶ci± ogrywaj±c zespó³ z Ba³kanów. Kapitalny mecz zaliczy³ Piotr Nied¼wiedzki, eksplozywnym liderem po obu stronach boiska by³ Mateusz Ponitka, trenerzy wreszcie wyci±gnêli naukê ze swoich b³êdów. A to wszystko na oczach obecnego w hali Orbita, Marcina Gortata.

Nasi zagrali najlepszy mecz w turnieju. Ju¿ od pierwszych minut Serbów zszokowa³ Nied¼wiedzki. Zszokowa³ ich czterokrotnie, bo tyle razu wychowanek Górnika Wa³brzych, a od nowego sezonu gracz ¦l±ska Wroc³aw, trafia³ zza linii 6,75 m. Nasz wysoki gracz trafi³ z form± idealnie, bo na meczu znalaz³o siê paru skautów z NBA oraz wielu z NCAA (m.in. ¶wietne uczelnie Washington State, Oklahoma State).

Polski sztab szkoleniowy odrobi³ zadanie domowe. Bardzo szybko na boisku pojawi³ siê Daniel Szymkiewicz, szansê nareszcie dosta³ £ukasz Bonarek, który da³ odpocz±æ Przemkowi Karnowskiemu. Trener Piotr Bakun okaza³ siê s³ownym cz³owiekiem, zapewniaj±c dzieñ wcze¶niej, ¿e ¶rodkowy z Torunia bêdzie oszczêdzany. Jerzy Szambelan nie¼le reagowa³ na to, co dzieje siê na boisku (np. ustawienie naszego czo³owego obroñcy Ponitki do krycia maj±cego niez³y fragment w trzeciej kwarcie Nenada Miljenovicia). Nie zmienia to faktu, ¿e rotacja mo¿e byæ szersza, a zmiany powinny byæ dokonywane jeszcze szybciej, jeszcze p³ynniej.

Jak to wszystko szybko siê zmienia. Kibice, prasa, wszyscy popadaj± w huraoptymizm. Nag³ówki portali ju¿ wyg³aszaj± has³a: "Polacy id± po z³oto". Chyba na to jeszcze za wcze¶nie. Napijmy siê melisy, usi±d¼my spokojnie na fotelu. Teraz najwa¿niejszy jest ten kolejny mecz, czyli spotkanie z Niemcami.

FOTO-ZIBI

FILMIKI-ZIBI

POLSKA - TURCJA  62 : 59 STATYSTYKI

Po bardzo trudnym meczu Polacy pokonali reprezentacjê Turcji, pomimo dziesiêciopunktowej straty do przerwy. Polski zespó³ w jedno popo³udnie zaliczy³ drogê z piek³a do nieba. W zwyciêstwu bia³o-czerwonych swój wielki udzia³ mia³a wroc³awska publiczno¶æ, która og³uszaj±cym dopingiem rozprasza³a rywala, a ostatnie dwie minuty meczu ogl±da³a na stoj±co.

Przed meczem zanurzy³em siê w przemy¶leniach dotycz±cych jak¿e potrzebnych naszemu zespo³owi zmian. Na trybunach mo¿na by³o us³yszeæ wiele negatywnych g³osów na temat rotacji trenera Szambelana (a raczej jej braku). Polacy calutki turniej graj± niezwykle w±skim sk³adem, co na zespole odbi³o siê bardzo szybko, bo ju¿ w meczu z Chorwacj±. Zastanawia³em siê,czy trenerom wystarczy odwagi, by w zestawieniu dokonaæ radykalnych zmian ? Naiwnie liczy³em na to, ¿e nasi wyjd± zmienion± pierwsz± pi±tk±, ¿e wprowadz± element zaskoczenia. Jak daleki by³em od prawdy, pokaza³y pierwsze minuty spotkania. Polska zagra³a najgorsze pierwsze 20 minut od dawna, a na trybunach liczba niecenzuralnych s³ów równa³a siê s³owom otuchy. Bia³o-Czerwoni bali siê postawiæ strefê, która w ich wykonaniu jest bardzo niedopracowana. Kryj±c 1 na 1 pozwalali¶my Turkom na penetracje pod kosz, które czêsto koñczy³y siê punktami. W dodatku bardzo pasywnie na deskach grali nasi podkoszowi. Przegrywali¶my walkê na tablicach praktycznie w ka¿dej mo¿liwej sytuacji. Bardzo ¼le prezentowa³ siê szczególnie wyra¼nie wycieñczony turniejem Przemys³aw Karnowski. Do przerwy 31:41 dla go¶ci. Na trybunach minorowe nastroje, g³osy frustracji.

Co do rotacji - trener Szambelan poniek±d przyzna³ siê do b³êdu, na pocz±tku drugiej kwarty wystawiaj±c do gry Daniela Szymkiewicza. Do tej pory nie na ¿arty przyspawany do ³awki gracz sopockiego Trefla wniós³ do gry Polaków wiele ¶wie¿o¶ci, da³ odpocz±æ Grzegorzowi Grochowskiemu. Pomys³ na rotowanie sk³adem naturalnie okaza³ siê s³uszny. Szkoda, ¿e trenerzy po Szymkiewicza siêgnêli tak pó¼no.

Czwarta kwarta meczu to brak jakiejkolwiek rotacji. Ostatnie bodaj¿e 8 minut Polacy grali jednym sk³adem !!! Nasuwa siê pytanie jaki jest sens trzymania w nieskoñczono¶æ przyklejonych do siedzisk Kacpra Borowskiego, Kuby Koelnera i £ukasza Bonarka ?

Polacy wygrywaj± charakterem. B³êdy krótkiej rotacji zostaj± na moment zamiecione pod dywan. Wystarczy jeden ruch serbskiej koñczyny, by k³êby kurzu spod dywanu wysz³y na ¶wiat³o dzienne. Naszym pomog³a wspania³a publiczno¶æ, pomog³o te¿ trochê to, ¿e Turcy nie trafili z otwartej pozycji rzut zza ³uku na dogrywkê w ostatnich sekundach meczu. Kto wie, naszym móg³ wtedy pomóc nieprawdopodobny pisk w zgodzie z wrzaskiem, który wydoby³ siê w tej ostatnie akcji z trybun.

Na koniec - niezwykle trafne stwierdzenia Mateusza Ponitki, wypowiedziane po meczu z Turcj± (¼ród³o polskikosz.pl):

O zwyciêstwie zadecydowa³a nasza zespo³owa postawa w drugiej po³owie spotkania. Wreszcie wszyscy zrozumieli, ¿e kluczem do zwyciêstwa jest gra zespo³owa, a nieindywidualne popisy. Ka¿dy z nas zostawi³ dzi¶ serce i to by³ klucz do zwyciêstwa. Bardzo pomóg³ nam w dzisiejszym meczu Daniel Szymkiewicz, który wszed³ na parkiet i mia³ dwie bardzo udane akcje.

Nic dodaæ, nic uj±æ. Bardzo trafne spostrze¿enia.  Jeszcze raz Mateusz:
Przemek [Karnowski - przyp. red.] jest nam bardzo potrzebny. Nie wiem, czy jest przemêczony. Wiem natomiast, ¿e jest nam bardzo potrzebny i musi byæ eksploatowany. Nawet je¶li siê ¼le czuje to musi graæ. Teraz jest ju¿ gra dla prawdziwych mê¿czyzn.

Najbli¿sze mecze poka¿±, czy Przemek Karnowski jest prawdziwym mê¿czyzn± - takie wyzwanie zosta³o rzucone przez Mateusza Ponitkê.

A wiêc kto dzi¶ najbardziej zawiód³ ? Co zosta³o zamiecione pod dywan wraz z wielkim zwyciêstwem Polaków? Niew±tpliwie lepiej zachowaæ mogli siê nasi szkoleniowcy. Przyznanie siê do b³êdu przez wystawienie Szymkiewicza, którego tak po meczu chwali³ Ponitka, to tylko pó³¶rodek. Na szansê czekaj± inni. Jeszcze jedna rzecz, co do coachów - w jednej z przerw na ¿±danie czteroosobowy sztab trenerski przez 90 % czasu, kumuluj±c siê w krêgu, zastanawia³ siê co przekazaæ koszykarzom. Prostym rachunkiem mo¿na obliczyæ, ¿e na przekazanie za³o¿eñ taktycznych zosta³ bardzo krótki czas. Co do zagrywek - pamiêtacie akcjê na 3 sekundy przed koñcem jednej z kwart ? Polacy bior± czas, ¿eby wykonaæ akcjê specjalnie na taki moment przygotowan±. I co ? I w niezrozumia³y sposób pi³ka trafi³a do Przemka Karnowskiego, który nie trafi³ przez rêce z pó³dystansu.

Asystent trenera Szambelana, cz³owiek który czêsto przejmuje rolê tego pierwszego tak naprawdê coacha, Piotr Bakun dla polskikosz.pl :

Przemek jest po prostu zmêczony. Jednak turniej dopiero siê dla niego rozpoczyna, a my bêdziemy umiejêtnie szafowaæ jego si³ami i mamy nadziejê, ¿e bêdzie wygl±da³ coraz lepiej.

Oby tak by³o.  RELACJA: Dominik z Wa³brzycha

PODSUMOWANIE POLSKICH ZAWODNIKÓW W RUNDZIE KWALIFIKACYJNEJ

Grzegorz  Grochowski (MKS D±browa Górnicza)

W meczu z Turcj± - nieskuteczny, wiêcej strat od asyst. Nie zmienia to faktu, ¿e jest to istotny gracz zespo³u, z niepodwa¿aln± pozycj± w sk³adzie. Dosta³ dzi¶ nieco wiêcej odpoczynku.

W meczu z Serbi±  - warunkami fizycznymi wyra¼nie odstawa³ od Serbów - chyba trochê za d³ugo dzi¶ na boisku.

W meczu z Niemcami - sporo z³ych decyzji - wchodzi³ dynamicznie pod kosz i zamiast oddawaæ rzut odgrywa³ do ty³u w bli¿ej nieokre¶lon± czasoprzestrzeñ, co czêsto koñczy³o siê strat±, albo spowolnieniem akcji.

Piotr Nied¼wiedzki (WKS ¦L¡SK Wroc³aw)

W meczu z Turcja - cichy bohater meczu. Autor niezwykle wa¿nych zbiórek w drugiej po³owie. Bardzo efektywny w ataku. Gdy nie problemu z faulami, widaæ jak wiele potrafi.

W meczu z Serbi±  - bohater tego meczu. 4/6 za 3, 22 punkty. To by³ jego dzieñ. W drugiej kwarcie musia³ opu¶ciæ boisko z powodu problemów z bodaj¿e kostk±. Na szczê¶cie do gry wróci³ i nadal nas czarowa³.

W meczy z Niemcami - kibice wymy¶lili po meczu z Serbi± has³o "fear the deer" (deer to jeleñ, a nie nied¼wied¼, ale siê rymuje) - ksywka z "deer" w nazwie po angielsku brzmi gro¼niej ni¿ nied¼wiedziowe "teddy bear" (pluszak). Dzi¶ nasz nied¼wied¼ trochê w cieniu. Z cienia nie musia³ wychodziæ.

Przemys³aw Karnowski (KATARZYNKA Toruñ)

W meczu z Turcja - wycieñczony turniejem, gr± w koszykówkê. S³ania³ siê na nogach. Widzieli to wszyscy z wyj±tkiem sztabu szkoleniowego.W pierwszej po³owie nie wyskakiwa³ do zbiórek, nie by³ w ogóle agresywny na atakowanej  tablicy. Mówi±c kolokwialnie - "zaje¿d¿any" przez trenerów. Takiej sytuacji Przemek d³ugo nie wytrzyma. £ukasz Bonarek musi go odci±¿yæ - po prostu musi.

W meczu z Serbi± - dosta³ dzi¶ du¿o odpoczynku, czê¶ciowo dlatego, ¿e szafowano jego si³ami, czê¶ciowo z powodu problemów z przewinieniami. Przy ¶wietnym meczu Nied¼wiedzkiego jego postawa w tym meczu zesz³a na dalszy plan. W czwartej kwarcie zagra³ pokaza³ kilka solidnych manewrów w polu trzech sekund.

W meczu z Niemcami - brakuje mu dynamiki, szybko¶ci. Widaæ, ¿e jest przemêczony. Wierzymy, ¿e bêdzie gotowy na æwieræfina³, bo Przemek jest ¶cian± no¶n± tej dru¿yny.

Micha³ Michalak (POLITECHNIKA Warszawa)

W meczu z Turcja - w drugiej po³owie wykona³ rzecz niezwykle istotn± - w chwili kryzysu w grze Polaków, agresywnie penetrowa³ pod kosz, co koñczy³o siê faulem i rzutami osobistymi dla naszego kapitana. Bardzo m±dra decyzja. Do tego wszystkiego do³o¿y³ jak¿e wa¿ne celne rzuty trzypunktowe.

W meczu z Serbi± - ten mecz mu ewidentnie nie wyszed³. 0/7 z gry. Trwa turniej, s³abszy dzieñ mo¿e zdarzyæ siê ka¿demu.

W meczu z Niemcami - po s³abszym wystêpie przeciwko Serbii by³em pewien, ¿e wróci do dobrej dyspozycji. Nie myli³em siê. Bardzo skuteczny, król wymuszania fauli, bardzo dobre penetracje pod kosz. No i ten gro¼ny rzut z dystansu.

Mateusz Ponitka (POLITECHNIKA Warszawa)

W meczu z Turcja - nie ma spotkania w którym nie zaprezentowa³by akcji magicznej, czyli takiej która jest jakby z innego wymiaru - tym razem zaskoczy³ piêknym reversem, czyli zdobycie punktów po ataku obrêczy z jednej strony, a skoñczeniu akcji z drugiej. Powalczy³ o to nasze zwyciêstwo. Mateusz ma ju¿ na koncie 6/6 z linii rzutów w wolnych w krytycznych momentach meczów (2/2 z Turcj±). Tak naprawdê, bez jego motoryki i kapitalnego wyskoku (parê bezcennych dobitek) tego zwyciêstwa by nie by³o. Módlmy siê o jego zdrowie.

W meczu z Serbi±  - jego dynamika powala. Imponuje si³± wyskoku, gdy w spektakularny sposób blokowa³ rywali przytwierdzaj±c pi³kê do tablicy. Swoj± energi± na boisku, entuzjazmem podnosi³ z trybun kibiców (kolejna porcja akcji alley-oop, które koñczy³ plus cudowny wsad po kontrze). Nieco lepiej wygl±da te¿ jego rzut z dystansu, który ostatnio trochê szwankowa³. Gdy biegnie jeden na jeden w kontrze nie mogê wysiedzieæ w miejscu, bo wiem ¿e za moment zobaczê ponadprzeciêtne zagranie. 14 pkt, 10 zb i 3 bloki.

W meczu z Niemcami - krótszy wystêp. Nie musia³ byæ eksploatowany, nie by³o takiej potrzeby. Pomimo tego, zd±¿y³ zachwyciæ kibiców (wsad), co sta³o siê w jego przypadku norm±.

Tomasz Gielo

W meczu z Turcja - niezwykle skuteczny a ataku, w obronie zalicza³ ¶wietne bloki. Nie unikn±³ jednak b³êdów, chocia¿by parokrotnie niedok³adnie podaj±c. Podsumowuj±c, wystêp na plus.

W meczu z Serbi±  - niezwykle po¿yteczny zarówno w ataku jak i obronie. Dynamicznie wchodzi³ pod kosz, gdzie z ³atwo¶ci± zdobywa³ punkty ponad rêkami rywali. Zaskoczy³ swoj± dyspozycj± kibiców. Drzemie w nim potencja³.

W meczu z Niemcami - trzeci jego mecz z rzêdu z dwucyfrow± zdobycz± punktow±. O jego solidnej grze w obronie wiedzieli¶my ju¿ wcze¶niej. Teraz do³o¿y³ zagro¿enie w ataku. Takiego Tomka chcemy ogl±daæ, takiego Tomka chc± te¿ pewnie widzieæ w USA, w NCAA, gdzie siê przenosi zaraz po turnieju.

Filip Matczak (ZASTAL Zielona Góra)

W meczu z Turcja - jest bez formy. Powroty po kontuzji nie s± jednak ³atwe. Kolejny s³aby mecz zielonogórzanina. Wolny na nogach w obronie, bezproduktywny a ataku. Trener Szambelan - nie wiedzieæ czemu - bardzo na Filipa stawia, nie zwa¿aj±c na jego s³abo¶ci.

W meczu z Serbi± - po kilku s³abszych wystêpach Filip zagra³ poprawne zawody. W jednej z akcji zdoby³ punkty piêknie oszukuj±c pod koszem Miljenovicia. Nie ustrzeg³ siê jednak b³êdów, co nie zmienia faktu, ¿e ten wystêp powinien zaliczyæ do udanych (pamiêtajmy o jego kontuzji d³oni).

W meczu z Niemcami  - bez dwóch zdañ najs³abszy element zespo³u. Po poprawnym wystêpie przeciwko Serbii, tym razem ponownie obni¿y³ loty. Ma spore problemy z ³apaniem pi³ki, co jest zapewne spowodowane urazem d³oni. Trenerzy kurczowo trzymaj± siê przedturniejowego za³o¿enia, w którym Filip obok Tomka Gielo jest pierwszym rezerwowym. Mo¿e czas co¶ zmieniæ ? 7/30 z gry w ca³ym turnieju, w tym 0/6 za trzy.

Daniel Szymkiewicz rocznik 1994 (TREFL Sopot)

W meczu z Turcja - nareszcie dosta³ szansê gry. Niespodziewanie spe³nia rolê rozgrywaj±cego, co nie jest jego mocn± stron±. Z drugiej strony raz dobrze wykoñczy³ kontrê, raz kapitalnie podawa³ pod kosz. Zrobi³ swoje - da³ odpocz±æ kolegom. Jest ¿ywym przyk³adem na to, ¿e sztab trenerski pope³nia wielki b³±d,unikaj±c zmienników jak ognia.

W meczu z Serbi± - kolejna po¿yteczna zmiana. Wci±¿ spe³nia rolê fa³szywego rozgrywaj±cego. Jego wzrost przyda³ siê zw³aszcza w grze obronnej. Kibice nie mogê zrozumieæ, dlaczego pierwsze trzy mecze przesiedzia³ na ³awce.

W meczu z Niemcami - wci±¿ jako fa³szywy rozgrywaj±cy. Dobry w kryciu ni¿szych od siebie. Niestety, jego panowanie nad pi³k± nie predestynuje go do gry jako "jedynka". By³o to widaæ, gdy zaliczy³ prost± stratê na w³asnej po³owie. Niemniej jednak wa¿ny gracz w rotacji.

£ukasz  Bonarek (MKS Pruszków)

W meczu z Serbi± - nareszcie doczeka³ siê szansy. Co prawda, na boisku wiele po¿ytku z niego nie by³o - oprócz dobrej jednej zas³ony zaliczy³ jedynie dwa niecelne rzuty spod kosza. Mimo wszystko wa¿ne, ¿e zagra³ daj±c odpocz±æ podstawowym graczom.

W meczu z Niemcami - krótki epizod. Tym razem du¿o skuteczniejszy ni¿ w meczu z Serbami.

Jakub Koelner (WKK W roc³aw)

W meczu z Niemcami - najwiêksze wej¶cie smoka jakie widzia³em w ¿yciu. 5/5 za trzy, 17 pkt to statystyki godne pozazdroszczenia. Kto wie, czy to nie by³ jego mecz ¿ycia. One man show. Wszyscy kibice Jakuba kochaj±. Jego wystêp to kolejny pstryczek w nos naszego sztabu szkoleniowego. Inteligentny w ataku pozycyjnym (nie wiem czemu pi³kê wprowadza³ do gry Szymkiewicz). Trochê zostawa³ na zas³onach w obronie.

Jan  Grzeliñski
rocznik 1994 (WKK Wroc³aw)

W meczu z Turcja - krótki epizod. Przy wy¿szym od niego o 16 cm Sipahim nie mia³ czego na boisku szukaæ.

Kacper Borowski rocznik 1994 (CZARNI S³upsk)

W meczu z Niemcami - debiut w turnieju. Pierwsze punkty. Brawo.

Jak do tej pory na ka¿dym spotkaniu polski jest ponad 2000 kibiców, osobi¶cie zauwa¿y³em koszykarzy,trenerów, sêdziów, dzia³aczy z: Poznania, Opalenicy, Wa³brzycha, Warszawy, Zielonej G., Stalowej Woli, Gliwic, Bytomia, Pruszkowa, Katowic, Jaworzna, Rudy ¦l, Tych, Zabrza, Rybnika, ¯or,Brzegu, Sieradza, Ostrowa Wlkp. Szczecina, Krakowa,